Liturgia Wielkiego Piątku

Wielki Piątek to dzień, w którym Kościół czci Mękę i Śmierć Chrystusa na Krzyżu. W tym jednym, wyjątkowym dniu Kościół nie sprawuje ofiary Mszy Świętej. Wieczorem gromadzimy się na Liturgii na cześć Męki Pańskiej, aby wspominać krwawą ofiarę Chrystusa, którą złożył z samego siebie na przebłaganie za grzechy nasze i całego świata.

Istotnym elementem Liturgii Wielkopiątkowej jest uroczyste odczytanie opisu Męki Pańskiej z Ewangelii według św. Jana, ponieważ apostoł ten był naocznym świadkiem tych wydarzeń. Tekst czytany jest z podziałem na role, aby jeszcze bardziej zaakcentować dramaturgię przedstawianych wydarzeń i zarazem ułatwić zachowanie odpowiedniej koncentracji uczestnikom liturgii. Gdy docieramy do momentu Śmierci Chrystusa, wówczas wszyscy klękają, aby oddać temu wydarzeniu należną cześć.

Centralnym obrzędem jest adoracja Krzyża. Przed ołtarz zostanie wniesiony krzyż, osłonięty fioletowym płótnem. Następnie kapłan, stopniowo odsłaniając tenże symbol naszego zbawienia, trzykrotnie wyśpiewuje słowa: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co wierni odpowiadają: "Pójdźmy z pokłonem". Następnie oddajemy hołd Krzyżowi poprzez jego ucałowanie. Potem z ciemnicy wynosi się Najświętszy Sakrament i udziela się Komunii Świętej.

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, którego zachowanie umożliwia nam pełniejsze zjednoczenie się z Krzyżem Chrystusa. Ważne, aby przy tej okazji szczerze złączyć z Męką naszego Pana wszystkie cierpienia, które nosimy w swoim sercu. Jak śpiewamy w jednej z wielkopostnych pieśni „każde cierpienie ma sens – prowadzi do pełni życia”. Każdego dnia zatem ofiarujmy nasze trudne przeżycia w intencji zbawienia naszego i całego świata.

169 0.21410202980042