Wigilia Paschalna

Wielka Sobota to dzień adoracji Grobu Pańskiego i oczekiwanie na radość płynącą ze Zmartwychwstania Chrystusa. Msza Wigilii Paschalnej jest najbardziej rozbudowanym obrzędem liturgicznym w ciągu całego roku. Uroczysta Eucharystia powinna być sprawowana w nocy, a przynajmniej późnym wieczorem, ponieważ to właśnie w nocy z soboty na niedzielę dokonało się Zmartwychwstanie Chrystusa.

Pierwszą częścią Wigilii Paschalnej jest liturgia światła. Przed kościołem rozpala się ognisko, a kapłan dokonuje poświęcenia ognia. Następnie, po uprzednim przygotowaniu, wnosi się świecę paschalną, która symbolizuje obecność Zmartwychwstałego Chrystusa. Zwieńczeniem obrzędu światła jest Exultet – specjalna prefacja, uroczysta modlitwa śpiewana na pochwałę Paschału, zaczynająca się od słów: "Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!".

Drugą część stanowią czytania przeplatane psalmami, mające na celu przypomnienie historii zbawienia: stworzenie świata, ofiarę Abrahama, przejście Izraelitów przez Morze Czerwone, zapewnienie o trwałości przymierza pomiędzy Bogiem a ludźmi, zapowiedź nowego i wiecznego przymierza będącego aktualizacją poprzedniego, wezwanie do nawrócenia się do Boga będącego źródłem mądrości, zapowiedź nowego serca i nowego ducha, nowe życie w Chrystusie będące skutkiem przyjęcia Chrztu Świętego i – w końcu – Zmartwychwstanie Chrystusa opisane w Ewangelii. Po całym okresie Wielkiego Postu powraca uroczysty śpiew Alleluja będący wyrazem radości Ludu Bożego ze Zmartwychwstania swego Pana.

Istotnym elementem jest poświęcenie wody chrzcielnej. Tradycja ta pochodzi z pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy to osoby dorosłe, po długim okresie przygotowawczym, przyjmowały Chrzest Święty właśnie w Wielką Sobotę. Aż do dnia dzisiejszego zdarza się, że możemy być świadkami chrztu osoby dorosłej właśnie w czasie tej uroczystości.

Zwieńczeniem Wigilii Paschalnej jest udzielenie Komunii Świętej i procesja rezurekcyjna. W Polsce w większości parafii procesja ta jest przenoszona na Mszę Rezurekcyjną, sprawowaną w wielkanocny poranek.

Uczestnicząc w liturgii wielkosobotniej miejmy świadomość, że Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy spośród umarłych (por. 1 Kor 15,20), a naszym powołaniem jest zmartwychwstać do wiecznego z Bogiem królowania i wiecznej kontemplacji Jego nieskończonej miłości i potęgi.