Pozdrowienie Pan z wami wskazuje na obecność Kyriosa ze swoim ludem i w swoim ludzie.

Wezwanie W górę serca wyraża gotowość oddania się Boga, stanięcia przed Panem.

Wyrażenie Dzięki składajmy Panu Bogu naszemu podkreśla dziękczynny charakter całej modlitwy eucharystycznej, szczególnie gdy uświadomimy sobie bogactwo dzieł Bożych, znajdujące swoje maximum w osobie i działaniu Jezusa Chrystusa.

Formuła wstępna Zaprawdę, godne to… podejmują poprzednią odpowiedź zgromadzonych. Niektóre prefacje kierowane są do Boga Ojca bez wzmiankowania Jezusa. Podają wówczas przymiot Boga, działanie i wynikające z nich postawy. Inne zwracając się do Boga Ojca wspominają pośrednictwo Chrystusa. Inna grupa prefacji łączy się ze wspomnieniami NMP lub świętych w których działanie Boga Ojca połączone jest z danym wspomnieniem czy szczególną sprawą.

Embolizm prefecyjny to tekst zmienny i związany jest w charakterem danego dnia liturgicznego. Podaje motyw dziękczynienia, ukazując aspektowo misterium paschalne.

Formuła końcowa rozpoczyna w się w tłumaczeniu polskim od słowa dlatego. Poszerza ona dziękczynienie o nowe wymiary. Mając świadomość, iż nasza liturgia Mszy świętej ma charakter kosmiczny czyli obejmuje całość stworzenia, znajdujemy w tym miejscu odwołanie do aniołów, które nieustannie wychwalają Pana Boga. I my niejako włączamy się w ten hymn uwielbienia poprzez odśpiewanie aklamacji Sanctus.

W tej aklamacji każde zdanie posiada głębokie zakorzenienie teologiczne. Sam początek, potrójne powtórzenie Święty, Święty, Święty pochodzi z księgi proroka Izajasza. Potrojenie słowa Święty wyraża nieskończoną świętość Boga Jahwe, to forma wyrażenia pełni – najwyższy stopień.

Epikleza

Epiklezę stanowi specjalne wezwanie upraszające moc Bożą, aby dary złożone przez ludzi zostały konsekrowane, to znaczy, żeby stały się Ciałem i Krwią Chrystusa. Epikleza to przywołanie Ducha Świętego na osobę lub rzecz, aby były uświęcone. Realizuje się to zazwyczaj poprzez uroczyste wzywanie Imienia Bożego.

na podstawie: Liturgika t. IV Eucharystia x. B. Nadolski