Dzisiejszą I Niedzielą Adwentu rozpoczynamy nowy rok liturgiczny pod hasłem „wielka tajemnica wiary”. Jest on pierwszym rokiem 3-letniego programu duszpasterskiego skoncentrowanego na Eucharystii pt. „Eucharystia daje życie”. My w naszych krótkich katechezach już od początku września przed niedzielną Mszą św. pogłębiamy naszą wiedzę dotyczącą Eucharystii i jej elementów składowych. Widzimy zatem, jak w myśli Kościoła, ważna jest Eucharystia i jak wiele tajemnic możemy zgłębiać, aby lepiej poznać i rozbudzić naszą wiarę w Jezusa obecnego pośród swojego ludu pod postaciami chleba i wina czyli Ciała i Krwi swojej.

Jednak dzisiejsza katecheza nie będzie kontynuacją dotychczasowych rozważań, lecz skupi się na pewniej formie modlitwy, którą chcemy wprowadzić do naszej parafii.
W tym tygodniu, od dzisiejszej niedzieli podejmujemy szlachetną inicjatywę, która jest ściśle związaną z Eucharystią. A mianowicie chcemy przez 7 dni po każdej Mszy wieczornej o godz. 18 dać naszym parafianom możliwość adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Przez 1 godzinę codziennie będzie możliwość nawiedzenia naszego kościoła i Jezusa ukrytego w monstrancji.

Jerycho modlitewne jest formą odwołującą się do wydarzenia w Starym Testamencie, gdzie kamienne mury Jerycha runęły po tygodniu na skutek trąb wojsk pod wodzą Jozuego. Gdy Jozue, następca Mojżesza wprowadzał naród wybrany, wyzwolony z niewoli egipskiej do Ziemi Obiecanej, mieszkańcy Jerycha nie byli przychylni przybyszom. Izraelczycy szturmem musieli zdobywać miasto obwarowane potężnymi kamiennymi murami. Nie mogąc sprostać zadaniu tradycyjnym orężem, dowódca armii oblężniczej nakazał wojsku przemarsz wzdłuż murów obronnych przy głośnych dźwiękach trąb. Od huku trąb mury popękały i runęły, miasto zostało zdobyte. Podobnie, wierzymy, iż potężną w skutkach może być wspólna Adoracja Najświętszego Sakramentu podjęta przez tydzień na skalę naszej parafii. Wydarzenie to ma charakter modlitewny. Jego głównym elementem jest nieustanna Adoracja Najświętszego Sakramentu, którą wspólnie podejmą parafianie zrzeszeni we wspólnotach działających przy naszej parafii oraz wszyscy chętni do modlitwy przed Najświętszym Sakramentem.

Dziś, na progu Adwentu i nowego roku duszpasterskiego, gorąco zapraszamy Was do wytrwałej i gorliwej modlitwy. Niech to będzie dla nas dobra okazja do podjęcia regularnej walki duchowej z jedną naszą słabością. Przez to tygodniowe nawiedzanie Pana Jezusa starajmy się zawalczyć o wolność wypływającą z godności Dziecka Bożego, czy to w cichej prywatnej modlitwie, czy przy pomocy tych, którzy będę pewną część tej adoracji prowadzili.

Zapraszamy do modlitwy, do tego wyzwania postawionego każdemu z nas na początku Adwentu. Adwent to czas aktywnego, czujnego oczekiwania. Rozpocznijmy go zatem od obecności przy Panu Jezusie. Od dziś do soboty włącznie, przez 1h po wieczornej Mszy św. To jest szansa umocnienia daru wiary dla ciebie i dla mnie. Spróbuj!