Po homilii, we wszystkie niedziele, uroczystości oraz przy specjalnych okazjach, uczestnicy Eucharystii składają wyznanie wiary. Credo - wierzę wywodzi się z języka łacińskiego i jest słowem rozpoczynającym formułę wyznania wiary. Tekst odmawiany w czasie liturgii jest połączeniem wyznania wiary dwóch soborów starożytnych: Nicejskiego (325r.) i Konstantynopolitańskiego I (381r.) oraz uzupełniony został po Soborze Chalcedońskim (451r.). Przez sześć wieków nie było Credo w czasie Mszy, a jedynie podczas udzielania sakramentu chrztu. W czasie Mszy modlitwa eucharystyczna była traktowana jako wyznanie wiary w Boga.

Przegląd historii Kościoła daje nam wyraźne powody wprowadzenia Credo do liturgii Mszy świętej. Tłumaczy się to wieloma błędnymi poglądami, które poprzez brak sprecyzowanej nauki magisterium, były obecne we wspólnocie Kościoła. I Credo było doktrynalną odpowiedzią na wszelkiego rodzaju poglądy heretycko – schizmatyckie. Przez pierwsze wieki chrześcijaństwa aż do późnego średniowiecza wyznanie wiary w wielu liturgiach było śpiewane.

Wyznanie wiary podczas Mszy świętej może stać się dla nas bardziej zrozumiałe, gdy poznamy kilka faktów, wzmacniających sens jego odmawiania:

a) po pierwsze, wszystkie wielkie religie posiadają swoje wyznanie wiary

b) po drugie, Izraelita dwukrotnie w ciągu dnia odmawiał swoje wyznanie wiary Szema Israel, dzięki czemu uznawał Boga Jahwe za Stwórcę nieustannie zatroskanego o stworzenie i odnawiające je. To prowadziło do przyjęcia, iż Bóg przez cały czas działa i prowadzi.

c) po trzecie, najbardziej powszechne znaczenie, iż Credo jest odpowiedzią zgromadzenia liturgicznego na usłyszane w czytaniach i homilii słowo Boże.

d) po czwarte, wyznanie wiary to potwierdzenie miłości Boga do człowieka
i człowieka do Boga .

e) po piąte, to wyrażenie swojej gotowości do włączenia się w realizację planów Bożych dotyczących wspólnoty Kościoła, które pełni rolę znaku łączącego wszystkich wyznawców Trójjedynego Boga.

f) po szóste, pełni ono funkcję kerygmatyczno – dydaktyczną, czyli uświadamia w zwięzłej formule zasadnicze prawdy wiary oraz pomaga dostrzec swoje błędy i dokonać metanoi czyli nawrócenia

Cała formuła wyznania wiary ma mocne odwołania chrystologiczne. Stanowi ona syntezę, w której wyznanie wiary skierowane jest ku Bogu (wertykalnie) oraz budowanie wspólnoty ludzi wierzących (horyzontalnie). Dlatego odmawiając dziś wspólnie Credo wypowiadajmy te słowa w wielkim zaangażowaniem i świadomością, jak wspaniałe i wielkie rzeczy uczynił Bóg dla swoich wybranych.

na podstawie: Liturgika t. IV Eucharystia x. B. Nadolski